3 kluczowe narzędzia skutecznego trenera i wykładowcy

25.02.2019
3 kluczowe narzędzia skutecznego trenera i wykładowcy
Proste narzędzia, dzięki którym niezależnie od tego, czego uczysz, co wykładasz, z jaką grupą masz do czynienia, możesz zwiększyć swoją skuteczność.

Pracując z trenerami i wykładowcami akademickimi zauważyłam, że istnieją 3 proste narzędzia, dzięki którym niezależnie od tego, czego uczysz, co wykładasz, z jaką grupą masz do czynienia, możesz zwiększyć swoją skuteczność.

Skuteczny trener, wg. mnie to nie tylko taki, który potrafi zrealizować cele szkoleniowe, ale jednocześnie potrafi dać uczestnikom przekonanie, że nie tylko czegoś wartościowego się nauczyli - ale również coś przeżyli, czegoś doświadczyli. Dlaczego? Bo kiedy pojawiają się emocje - zapamiętujemy łatwiej i na dłużej. Po drugie zaś, pozytywne emocje uczestników pomagają nam wzmacniać swoją markę osobistą i wizerunek profesjonalisty.

Jakie to więc narzędzia?

  1. PYTANIE

Zadajemy je stosunkowo często, podobno od kilkudziesięciu do kilkuset w ciągu jednego dnia, ale czy potrafimy dobrze wykorzystać je na szkoleniach? Moim zdaniem, nie zawsze. Dobrze postawione pytanie wymaga spełnienia kilku warunków: precyzji (dobór słów), świadomości celu (o co tak naprawdę chcę zapytać) oraz pauzy (wytrwania w ciszy po postawionym pytaniu). 

  1. CISZA

Operowanie ciszą to nie lada sztuka! Trenerzy często nawykowo zagadują własne pytania czy tezy tracąc przez to niezwykle skuteczne narzędzie, za pomocą którego możemy skupić uwagę uczestników, Nikt z nas nie lubi ciszy w rozmowie – to drażniąca przerwa, pobudzająca, czasami wyrywająca z płynięcia na fali naszych myśli, atawistycznie skupia uwagę. Warto o tym pamiętać odważnie i świadomie operując ciszą w swojej wypowiedzi.

  1. HUMOR

Angielski, czarny, sytuacyjny, sarkastyczny - byle nie przaśny i wulgarny. Dobry humor a dokładnie emocje wywołane przez niego, angażują uwagę uczestników i pomagają zapamiętać to, co najważniejsze (wniosek, puenta, refleksja).  Sięgaj więc do anegdot, ciekawych i zabawnych historii czy też wesołych ilustracji, grafik, zdjęć. Jak mówi przysłowie japońskie: "z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości".

Powodzenia! :)

 

Anna Kornacka
Doradczyni personalna, trenerka umiejętności miękkich, absolwentka pedagogiki. Prezeska zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan i członkini Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Wykładowczyni akademicka i autorka wielu publikacji na temat szeroko pojętej władzy oraz przedsiębiorczości kobiet. Właścicielka firmy szkoleniowo doradczej oraz inicjatorka pierwszych w Polsce studiów podyplomowych adresowanych wyłącznie do kobiet pn. Szkoła EuroLiderek. Polka Roku 2008 w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.
Liczba komentarzy: 0