Koszty jednoosobowej firmy – nowe interpretacje US

09.08.2019
Koszty jednoosobowej firmy – nowe interpretacje US
Urząd Skarbowy zaskoczył kilkoma najnowszymi interpretacjami przepisów podatkowych.

Urząd Skarbowy zaskoczył kilkoma najnowszymi interpretacjami przepisów podatkowych. Zaakceptowano zakwalifikowanie do kosztów niektórych wydatków, które wcześniej były bardzo sporne.

 

# 1 Firma w mieszkaniu?

 

Zgodnie z najnowszym stanowiskien US, osoby prowadzące działalność gospodarczą w domu/mieszkaniu nie muszą wydzielać pomieszczeń na ten cel. Przedsiębiorca musi jednak wskazać (np. procentowo), jaką część nieruchomości faktycznie wykorzystuje na potrzeby firmy. Wówczas może rozliczać koszty w odpowiedniej proporcji. 

(Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112– KDIL3-3.4011.108.2019.1.DS z 16.05.2019 r).


Skarbówka przyjęła również możliwość ujęcia w ewidencji środków trwałych miejsca postojowego w parkingu podziemnym oraz odliczenia od niego odpisów amortyzacyjnych.

(Interpretacja Dyrektora KIS nr 0112-KDIL3-3.4011.189.2019.3.TW z 29.07.2019 r.).

 

# 2 Studia podyplomowe?

 

Dotychczas fiskus przez długie lata uznawał wydatki na edukację jako koszt o charakterze czysto osobistym. Stąd przedsiębiorca nie mógł go zaliczyć do kosztów podatkowych.

Tym bardziej interesująca jest wykładnia, w której uznano po stronie kosztów przedsiębiorcy wydatki poniesione na dwuletnie menadżerskie studia MBA w Londynie, i to wraz z kosztami rozjazdów, noclegów oraz pomocy naukowych.

(Interpretacja Dyrektora KIS nr 0114-KDIP3-1.4011.278.2019.1.AC z 26.06.2019 r.)

 

Warto przypomnieć wykładnię z 03.01.2018 r., zgodnie z którą przedsiębiorca świadczący usługi pośrednictwa kredytowego i ubezpieczeniowego mógł zaliczyć po stronie kosztów wydatek na kurs językowy.W tym konkretnym przypadku trzeba zauważyć, że około 20% klientów wnioskodawcy było cudzoziemcami zainteresowanymi nabyciem nieruchomości w Polsce.

(Interpretacja Dyrektora KIS nr 0114-KDIP3-1.4011.412.2017. 2.AM).

 

Co więcej, wydatki przedsiębiorcy na edukację (np. studia, aplikacje, kursy, szkolenia) nie zostały wymienione jako “zakazane” w art. 23 ustawy o PIT, czyli w katalogu wydatków, których w żadnym wypadku nie można odliczyć.

 

Czego nie wolno?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Oznacza to, że aby odliczyć wydatek od przychodu należy udowodnić jego związek z prowadzoną działalnością (np. na podniesienie kwalifikacji zawodowych) oraz stosowne udokumentować.

Na fali zmian w ostanich latach, jak wprowadzenie przepisów tzw. Konstytucji dla biznesu, zasad działalności nierejestrowej (o której pisałem) czy ulgi na start, nie zdecydowano się jednak na ograniczenie ww. wyliczenia, co mogłoby zachęcić do podejmowania działalności gospodarczej.

Mariusz Kusion
Prawnik, absolwent UJ, publicysta, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, w szczególności z zakresu prawa autorskiego, karnego i prawa dla naukowców. Trener nauki, animator kultury, działacz organizacji pozarządowych.
Liczba komentarzy: 0